27 Ekim 2011 Perşembe

İSSEY MİYAKE L'EAU D'İSSEY POUR HOMME

İssey Miyake L’eau D’issey Pour Homme
Koku çıkış yılı :1994
Koku içeriği : bergamot,limon,yuzu,tarhun,adaçayı,mine çiçeği
Nilüfer,küçük Hindistan cevizi,safran,sardunya,servi
Sandal,sedir,vetiver,amber cypriol (yabani bir sazlık bitkisi) ve misk

Kokumuz odunsu sucul grubundan çok bilinen popüler bir koku
Çoğu parfüm severin en az bir kere alıp kullandığı parfümü bende ilk çıktığı yıllarda birkaç şişe alıp kullanmıştım o zaman,da severek kullandığım koku benim tenimde fazla kalıcı olmamıştı ve değişik parfüm deneme sevdası yüzünden ve fazlaca çevrede kullanılıyor olmasından dolayı bir daha,da almamıştım aradan yıllar geçti geçenlerde küçük bir şişesi  hediye olarak gelen bu kokuyu inceleyeyim dedim…çok bilindik bir parfüm olduğundan çok fazla detaya girmeden kısaca yorumlarsak  çoğu yorumcunun dediğinin aksine feminen bir koku değil yaza uygun sıcakta kullanılacak bir koku da değil belki serin bahar ayları ve ılık yaz gecelerinde fazlaca fıslatılmadan uygulanabilir…gelelim kokunun açılışına..
Açılışında sulu yoğun bergamot ve acımtırak çiçek kombinasyonu keskin bir şekilde vuruyor yoğun adaçayı ve mine çiçeği karışımıda destek veriyor bu açılış çok keskin çok değişik pek benzeri olmayan tarzda ve çok hoş.. sulu,fresh,keskin acımtırak ..bu açılış azda olsa Aqua Di Gio ile benzerlik göstermekte kokuda sentetiklik hissedilmiyor gayet doğala yakın bir açılış ve canlı, neşeli,kullanıcısına mutluluk veren tarzda
Fakat o kadar keskin bir şekilde açılıyor ki fazla fıslatıldığında bunaltabilecek kadar bu açılış kokuya hakim karakter olarak uzunca bir süre devam ediyor içeriğinde belirtilen Hindistan cevizi notası hariç diğer notalar çok hafif arada hissedilsede yoğun turunç ve adaçayı,çiçek kombinasyonu her daim hissediliyor ..koku orta ve son notalarda geldiğinde odunsu tonlar sandal,vetiver ve azalsada kaybolmayan sulu fresh,çiçek kombinasyonuyla son buluyor içeriğinde belirtilen amber ve misk hissedilmeyecek derecede bu yüzden koku çok fazla  tatlılaşmadan buruk,odunsu tonlarda kuruyor …özetle.


Keskin sulu turunç (özellikle bergamot,yuzu) + acımtırak buruk bitki(adaçayı,mine çiçeği) baskın ve ana karakterli bir koku...
Halen taklitleri yapılan çok piyasa olsada tahtından  indirilemeyen fazlaca benzeri olmayan klas bir fresh, sucul genç kokusu 94 yılında çıkmış olmasına rağmen halen modası geçmeyen fıslattığınızda bu güzel koku kimden geliyor dedirtecek genel beğeniye uygun karşı cinsten olumlu tepkiler alan güzel bir koku .. deneyimli olgun yaştaki parfüm severlere biraz genç işi gelip çok tatmin etmesede her parfüm severin özellikle açık tenli 16-30 yaş aralığında olanların dolabında dönemsel olarak kullanmak üzere  bulundurmaları gereken kokuyu ısrarla tavsiye ederim..
Kokunun fark edilirliği ortalama üstü (fıslattığınızda resmen iz bırakan koku tarzında) kalıcılık ise ortalama civarında ..
Aşırı sıcak günler ve çok soğuk kış haricinde her döneme ve açık mekan kullanımına uygun. 

3 yorum:

  1. KOKUSUNU HİSSETMEK ZOR...

    YanıtlaSil
  2. KALICILIĞI ZAYIF

    YanıtlaSil
  3. merhaba ; zamanında issey kullandım bugun tekrar mağazaya almaya gittim satıcı jp fleur du male tavsiye etti sizce nasıl bir koku ? birde the one gentleman denetti tam kararsız kaldım ? yardımcı olurmusunuz ?

    YanıtlaSil