23 Ekim 2011 Pazar

HUGO BOSS XY SUMMER EDİTİONHugo Boss XY Summer Edition
Koku çıkış yılı : 2009
Koku içeriği: greyfurt,turunç,donmuş ayva
Kakule,tarçın
Ahşap notaları

Koku odunsu aromatik olarak sınıflandırılan taze ferah,fresh bir koku
 Klasik versiyonunun yaz için piyasaya sürülen sınırlı üretim kokusu
Buzlu cam şişesinden de anlaşılacağı üzere tam yaza uygun, serinlik hissi veren modern kokulardan
En başta şunu söyleyeyim XY klasik versiyonuna biraz benzese de daha güzel koktuğunu ve nispeten daha başarılı bulduğumu söylemeliyim Hugo XY klasik versiyonunda gereksiz sentetik elma notaları yoğun kullanılmıştı bunda ise içerik biraz daha sadeleştirilmiş turunçla yoğunlaştırılıp ferah hoş hale gelmiş ayrıca elma notası bu kokuda yok ..

Kokunun açılışına gelirsek sulu, serin, taze greyfurt, turunç karışımı ile açılıyor bu açılış bana Dolce Gabbana Light Blue,yu hatırlattı nerdeyse aynı açılış gibi çok benziyor yalnız Light Blue,da biraz daha tatlımsı ve olgun bir hava varken bu koku daha yumuşak daha genç ve daha fresh bir koku …uzunca bir süre pek değişime uğramadan hoş,hafif sulu turunç şeklinde devam eden koku orta notalarında belirtilen burnu rahatsız etmeyen hafif baharat tonlarının özellikle kakulenin,  ( zencefilgillerden bergamotu andıran bir baharat çeşidi )  devreye girmesiyle maskülen tarzda devam ediyor kokuda tarçın notası hissedilmiyor.. bu aşamada
azalsa da kaybolmayan ekşimsi, sulu greyfurt kokuda her daim ana karakter olarak kendini hissettiriyor ..
 

Kokunun dip notalarında azalan ama kaybolmayan ve odunsu tonların etkisiyle biraz buruklaşan turunç(özellikle greyfurt)ve hafif odunsu tonlar  ile sonlanıyor sentetiklik ise nerdeyse yok gibi hissedilmeyecek derecede koku benzerlik bakımından biraz Ck.One birazda D.G Light blue pour homme,u andırıyor diyebilirim….özetle …

Turunç + ahşap  ana temalı ve baskın karakterli sade harmanlı fıslattığınızda çevrenizi bunaltmayacak ve genel beğeniye uyacak açık mekan kullanımına uygun hoş bir yaz kokusu..
Pek tutmadığım hugo boss kokularının içinde en kullanılabilir olanı olarak düşündüğüm
Yumuşak,sulu,fresh ve modern kokuyu, turunç temalı bir parfüm sever olarak çok değişik ve çok özel bulmasam da beğendim.. bahar ve yazın  gündelik kullanabilirim diye düşünerek dolabımda bir köşeye koydum . sınırlı üretim olması ve fazla piyasada bulunmaması dezavantaj olsa da eğer dolce gabbana light blue, nun kokusunu seviyorsanız bunu da edinmenizi tavsiye ederim.. son dönem çıkan vasat hugo kokularından bence bir gömlek daha iyi.. deneyebilirsiniz.. ayrıca  fark edilirlik ve kalıcılık değerleri bende ortalama civarında oldu ki bu tarz bir kokuya göre gayet iyi bence..
Her yaştan bu tarz parfümleri sevenler bahar ve yaz aylarında  kullanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder