5 Mart 2011 Cumartesi

GİORGİO BEVERLY HİLLS RED

Giorgio Red
Koku çıkış yılı: 1991
Koku içeriği: Frenk kimyonu,artemisya,fesleğen,bergamot
Ardıç,pelin otu,sardunya,kekik,yasemin
Paçuli,meşe yosunu, kehribar,deri ve sedir

Kokumuz türkiyede pek bilinmeyen ,yurtdışında ise çok popüler bir koku 91 çıkışlı koku artık üretilmiyormuş ama sanırım..Elizabeth Arden yeniden üretmeye başlamış ..
Koku renginden ve döneminden,de anlaşılacağı üzere has,maskülen otsu,eski tarz bir koku
Deri,baharat,otsu çiçek kombinasyonlu… aromatik olarak sınıflandırılıyor…
Koku nasılmı? Eski tarz maskülen severlerin çok beğeneceği tarzda yani hafif aramis,azzaro tadında ve benzerliğinde hoş,keskin ve kuvvetli ama bunaltmayan kokulardan yabancı sitelerde drakkar ve escada pour homme ,a benzetmişler bence eh işte azıcık dercesine çok fazlada benzemiyor açıkçası..
Kokunun açılışı yoğun yeşil otsu eski tarz bir açılış ben daha çok  antonio puıg ve aramis classic,e benzettim bu açılışı.. ama bu otsu açılış burun büken acımtırak şekilde değilde daha yumuşak hafif tatlımsı bir açılış..açılışında bergamot haricinde tüm yazan notaları algılıyorsunuz özellikle fesleğen,artemisya ve baharat notalarını bu yoğun şekilde algılanan notalar kurudukça koku çok hoş bir şekilde otsu bitkilerin harmonisi şeklinde devam ediyor
Ardıç,sardunya,kekik,ufaktan kendini hafif tatlı şekilde hissettiriyor..tüm bu notalar algılanırken derinden hafif deri notasıda kendini her daim baskın karakter olarak hissettiriyor
Koku uzunca bir süre bu şekilde devam ediyor.. kurudukça otsu bitkiler zayıflayıp yerini meşe yosunu,kehribar ve deri,ye bırakıyor ki bu haliyle muhteşem hafif tatlı bir koku olarak sonlanıyor ama bu son notalarda elegant ve kaliteli bir koku havası var kokunun içeriğinde yazmasada ben orta ve son notalarda hafif karanfil,de algıladım..burda yorumunu yazdığım eski tarz otsu ,tatlımsı deri temalı kokuların içinde üst sıralara tırmanmaya aday bir koku güzelliğinde…ben çok beğendim kokuda sentetiklik algılanmıyor…özetle..
Deri,temalı,eski tarz maskülen kokuları seven 35 yaş üzeri arkadaşların çok beğenebileceği
Fiyatına göre çok iyi bir koku bence  hala bulunabiliyor olması büyük bir avantaj şiddetle tavsiye ederim..
Kışın kullanıma uygun olan kokunun fark edilirliği ortalama kalıcılık ortalama üzeri.

5 yorum:

 1. Üstadım eline sağlık. Yazıların çok güzel zate seni taa nerden takip ediyorum derisn ? My Gitardan elbette :) Bu parfümü bizlere tanıttığın için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Üstadım, Ted Laoidusun Pour homme olanını denemişiğin var biliyorum :) Kokusu aklında çok kalmadığını hatırlar gibiyim ? Ancak senden başka soracak pek kimse yok bu koca ülkede ! Şaka değil sen birde Özgün kardeşimiz biliyor bu kokuyu. Özhün biraz dede kokusuna benzetmiş ancak nedense ben ednip kullanmak istiyorum bu parfümü. Notaları çok cezbedici yoksa yanılıyormuyum ?

  YanıtlaSil
 3. iyi benzetme yapmış özgün komşu..aynen öyle eski kirli miskli mentolümsü bir koku olarak aklımda kalmış epey demode şu an kokusunu düşününce eski evlerdeki naftalin kokusu aklıma geldi ve yüzümü buruşturdum.. zamanında bende notalarına bakıp satın alıp aldandığım koku çok oldu.. uzak dur derim parana yazık emin

  YanıtlaSil
 4. Evet üstad şimdilik almaktan vaz geçtim. Basenoteste çok övgü almış bu parfüm üstelik eski demir başlar yapmış bu övgüleri ?

  YanıtlaSil